پمپ چیست و انواع پمپ و کاربرد های آن

پمپ چیست و انواع پمپ

پمپ یا تلمبه (به انگلیسی pump) وسیله مکانیکی که مایعات را جا به جا می کند . به طور کلی در پمپ‌ها تغییرات انرژی سیال همواره به صورت تغییر فشار  سیال مشاهده می‌گردد.به عبارت کلی تر، پمپ دستگاهی است که سیالات غیرقابل تراکم را از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر جابجا می‌نماید.

پمپ انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی مانند موتور گرفته و به سیال مایعی که در حال عبور از آن است منتقل می کند. در نتیجه انرژی سیال پس از خارج شدن از پمپ افزایش می یابد. برای انتخاب یک پمپ  باید به مواردی دقت کنیم که ما در اینجا بصورت مختصر بیان می کنیم که به چه ویژگی های باید دقت کرد . 

پمپ ها  باعث جابجایی مایعات به ارتفاع بالاتر ( با افزایش هد) یا حتی پایین تر (حوضچه و یا مخزن) می شود.پمپ هایی که دبی زیادی را انتقال می دهند فشار کمتری تولید می کنند و برعکس آن نیز صادق است، یعنی پمپ هایی که فشار زیادی تولید می کنند دبی کمتری تو لید می کنند. برای انتخاب یک پمپ اولین موضوع مقدار دبی و میزان فشار لازم است.

میزان عبور سیال از یک مقطع در واحد زمان تعریفی از دبی می باشد. هد ( ارتفاع) یا فشار پمپ یعنی یک پمپ تا چه ارتفاعی (در شرایط استاندارد) می تواند سیال را تحت فشار بالا ببرد. برای پمپ های آب سانتریفیوژ هد یا فشار vآب بر حسب متر (m) و یا فوت (ft) بیان می شود و برای پمپ های روتاری و جابجایی مثبت فشار پمپ بر حسب بارbarکیلو پاسکال (kpa) بیان می شود.

انواع پمپ از لحاظ نوع عملکردی که انجام می دهد به سه دسته بندی زیر تقسیم می شود  .

پمپ های رفت و برگشتی         پمپ ۱- پمپ های پیستونی  ۲-  پلانجر   ۳-دیافراگم                                                                                     

پمپ های دورانی  یا چرخشی   پمپ ۱- دنده ای مثل  نقش جهان  ۲- پیچی مثل  پمپ اسکرو یا مونو پمپ  ۳- گوشواره ای مثل پمپ لوپ ۴- پمپ پره دار مثل پمپ آب یا پمپ عمودی                                                                  

پمپ های دینامیکی یا فشاری پمپ ۱- پمپ سانتریفیوز 

 

 

پمپ چیست و انواع پمپ از لحاظ کاربرد آن 

گروه تولید صنعتی نقش جهان                                                               

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *