شبیه سازی پمپ وکیوم روتاری وین

پمپ وکیوم روتاری وین

پمپ وکیوم روتاری وین  ، عملکرد پمپ بر اساس اصول کاملاً متفاوت از اجکتور است. به نظر می رسد مهمترین عنصر در عملیات متراکم شدن بخار جیوه در K و حفظ درجه حرارت در این منطقه به حدی پایین باشد که جیوه متراکم دوباره تبخیر نشود. بنابراین پیشنهاد می شود پمپ های مبتنی بر این اصل را پمپ های چگالشی بنامند. تمایز بین پمپ میعانات و اجکتور کاملاً واضح است وقتی متوجه می شویم که در دستگاه برانداخت نیازی به خنک سازی دیواره های لوله در K نیست ، شکل ۶ ، در حالی که پمپ میعانات کاملاً کار نمی کند مگر اینکه این کار انجام شود. علاوه بر این ، اثربخشی اجکتور به شعله ور شدن لوله C بین K و D بستگی دارد ، در حالی که این شراره در پمپ چگالش کاملاً غیرضروری است. در حقیقت ، از آنجا که بخش بزرگی از بخار جیوه بر روی دیواره های K متراکم می شود ، داشتن مقطع در حال کاهش بین K و D بسیار مطلوب است. به شکل پمپ نشان داده شده در شکل i ، این انقباض بالای نقطه P ، شکل r ، واقعاً استفاده شده است. آزمایش بعدی نشان داد که تهیه دو محفظه چگالشی مانند شکل i غیر ضروری است ، اما پمپ را می توان مانند شکل ساده کرد.

پمپ وکیوم روتاری وین
پمپ وکیوم روتاری وین
پمپ وکیوم رینگ مایع

شماتیک پمپ وکیوم روتاری وین

اگر این شکل بعدی پمپ در حین کار مورد بررسی قرار گیرد ، مشاهده می شود که وقتی در قسمت ورودی پمپ خلا high زیادی وجود دارد ، عملاً هیچ تراکمی از جیوه بر روی دیواره های کندانسور C بالاتر از سطح نقطه P به عبارت دیگر ، تمام اتمهای بخار جیوه که از انتهای لوله L خارج می شوند دارای اجزای سرعت رو به پایین هستند و بنابراین نمی توانند از بالای نقطه P عبور کنند مگر اینکه ابتدا بدن را حل کنند که سرعت رو به پایین متناظر ندارد. اگر اجازه داده شود دیواره های کندانسور گرم شود ، اتمهای جیوه جلوی L با اتمهای جیوه که از دیواره ها تبخیر می شوند برخورد می کنند (که سرعت پایین ندارند) و در نتیجه این برخوردها بخش بزرگی از این جیوه بخار به سمت بالا در فضای E منحرف می شود. این مانع از رسیدن گاز از F به نقطه P می شود که در اثر انفجار مستقیم از L عمل می کند.

پمپ وکیوم روتاری وین
پمپ وکیوم روتاری وین
پمپ وکیوم رینگ مایع

هنگامی که اجازه می یابد جریان کوچکی از گاز از طریق R وارد شود تا فشار جذب در حدود بیش از حد میله ها حفظ شود ، جالب است بدانید که خط مشخصی که در زیر آن متراکم اتفاق می افتد ، وضوح خود را از دست می دهد و مقدار قابل توجهی جیوه بخار بالای نقطه P متراکم می شود. این به دلیل برخورد بین اتمهای جیوه از L و مولکولهای گازی است که به دیواره های کندانسور C نزدیک می شوند. یک واقعیت جالب دیگر ممکن است با مشاهده عملکرد پمپ چگالش مشاهده شود. قسمت بیشتری از بخار جیوه که از L متراکم می شود در دیواره های C در فاصله چند سانتی متر زیر انتهای نازل L قرار می گیرد. این نشان می دهد که اتم های جیوه از انتهای L از همه جهات تابش می کنند و هیچ چیز خاصی نشان نمی دهند تمایل به ادامه حرکت در جهتی که نازل مشخص شده است. این اساساً با آنچه در انژکتورها یا اجکتورها اتفاق می افتد متفاوت است. کاملاً مشهور است که وقتی بخار از یک لوله مستقیم به هوای آزاد فرار می کند ، جت بخار همچنان در یک خط تقریباً مستقیم برای فاصله قابل توجهی از نازل قبل حرکت می کند تا حد زیادی با هوا مخلوط می شود.

پمپ وکیوم روتاری وین
پمپ وکیوم روتاری وین
پمپ وکیوم رینگ مایع

نتیجه

این اثر در فشارهای بسیار کم کاملاً ناپدید می شود. این واقعیت با تئوری جنبشی گازها مطابقت دارد. در فشارهای بسیار کم چگالی بخار جیوه بسیار ناچیز است ، در حالی که ویسکوزیته گاز عملاً به اندازه فشار اتمسفر زیاد است. بنابراین اثرات اصطکاکی دیواره ها کاملاً بیشتر از اثر اینرسی است که در فشارهای بالاتر منجر به تشکیل جت می شود. برخی از پمپ های خاص برای کار با ترکیبی از اصول انژکتور و پمپ میعانات ساخته شده اند به طوری که ممکن است از فشارهای اگزوز بسیار بالاتر استفاده شود. به این ترتیب می توان یک پمپ بخار جیوه منفرد تولید کرد که به همان اندازه نوع معمولی پمپ میعانات خلا a تولید می کند ، اما با فشار حدود ۲o میلی متر خسته می شود. از جیوه کار توسعه بیشتر لازم است ، با این حال ، قبل از اینکه این پمپ ها به اندازه یک پمپ میعانات پشتیبانی شده توسط پمپ مکانیکی رضایت بخش شوند. پمپ های متراکم ساخته شده از فلز. پمپ چگالشی به طرز تحسین برانگیزی به ساخت در فلز وام می دهد. یک نوع پمپ که در ساخت نسبتاً ساده و کارآمد در عملکرد ثابت شده است ، به صورت نمودار در شکل ۷ نشان داده شده است. یک سیلندر فلزی A دارای دو دهانه B و C است که B به پمپ پشتی و C به ظرف متصل می شود تا از بین برود. درون سیلندر یک لوله F شکل شکل قرار دارد که در پایین سیلندر A قرار دارد. یک جام E از بالای سیلندر معلق است که از انتهای فوقانی F معکوس شده است. یک کت آب J دیواره های استوانه A را از سطح B تا یک نقطه تا حدودی بالاتر از لبه پایین فنجان E احاطه کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *